Гнів – твій клич до впевненості
![](http://www.lie-emotions.com.ua/stati/POL/2/gnev/733496311.jpg)
Кричить той, кому боляче
Агресія – це захисна реакція. Так ми захищаємося від негативних переживань: відчуття провини, хвилювання образа. Коли ми відчуваємо себе безпомічними, ми починаємо кричати і тупати ногами, намагаючись в такий спосіб, підвищити відчуття свого значення. Виходить, зворотній бік гніву – це страх (страх, що помітять твою слабкість, страх не відповідати чиїмось сподіванням та ін.). Звичайно, для власного здоров'я безпечніше відкрито випустити пар, ніж роками носити в собі притуплену злість. Проте, гніваючись, ми перебуваємо в стані звуженої свідомості: не помічаємо нічого й нікого навколо, ні на йоту не сумніваючись в своїй правоті. Жити і працювати з такою людиною важко. Запальність породжує проблеми в особистому житті, заважає досягнути кар'єрних вершин.
Агресія схожа на котел з киплячою водою: якщо вчасно не відкрити кришку і не випустити пару, може статися вибух. Навчись керувати потужною енергією гніву – і ти відчуєш себе сильнішим і впевненішим.
Хочеться шпурнути в стіну тарілку. А ще краще – перебити у дрізки весь сервіз! Коли в нас бушує гнів, злагодженим думкам просто не залишається місця у голові. У ці хвилини організм миттєво переходить в стан повної бойової готовності: ми червоніємо, серцебиття збільшується, у вухах шумить кров, рівень адреналіну зашкалює. Ми відчуваємо таке потужне збільшення енергії, що здається, можемо перевернути гори. Це дійсно так: доведено, що у момент спалаху гніву людина практично перестає відчувати фізичний біль і душевний дискомфорт, його сили багаторазово збільшуються, а рішучість зростає. Розповіді про людей, які в момент небезпеки підіймали непосильну вагу, яка у десятки разів перевищувала їх власну, або про тендітних дівчат, які одним ударом кулака зупиняли фізично сильнішого насильника – типовий приклад того, як гнів може послугувати нам доброю справою.
![](http://www.factroom.ru/facts/wp-content/uploads/2014/09/164-620x462.jpg)
З іншого боку, у звичайному житті злість – поганий порадник. У стані гніву ми здатні лише руйнувати самих себе, стосунки з іншими людьми, коштовні сервізи, нарешті. Від гніву не можливо позбавитися пригнічуючи його. Проте ти знайдеш внутрішню рівновагу, навчившись контролювати свої емоції та домовлятися з собою.
Сердитись – нормально
Ураган гнівних хвилювань зараховують до основних людських емоцій, таких як радість, сум, страх. Але суспільство наклало табу на гнів, особливо жіночий. Якщо кулаком по столі стукає чоловік – це означає, що його все дістало і він дає вихід накопиченим емоціям. Коли від злоби кричить жінка – її тут же оголошують неврівноваженою істеричкою, страждаючою від ПМС.
![](https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSFYb-_HWx7mBHM-sQyfNyxk21Fq-zNyumqzTxwitO_STYyNLjRYA)
У силу природних особливостей психіки, жінки в більшій степені, ніж чоловіки, схильні пригнічувати своє невдоволення та роздратування. Проте тендітна стать від цього аж ніяк не виграє. Адже гнів – це колосальна енергія, і в результаті пригнічення вона нікуди не дівається. Точніше, спрямовується в середину, приводячи до депресії та навіть тілесних недуг (до того ж у випадку з агресією між спалахом гніву та соматичним порушенням зазвичай проходить досить невеликий відрізок часу). Але в результаті лише від тебе самої залежить, на що ти спрямовуєш свою психічну енергію: на руйнування чи на покращення якості власного життя.
![](http://www.psyh.ru/uploads/50cbc3e6bd144b3abcea76f3467157a6.png)
Ні в якому разі!
Як правило, ціллю нашого гніву стають або ні в чому не винні випадкові перехожі (ми бачимо їх вперше і востаннє, так що не соромно), або найдорожчі та близькі люди (вони ж все одно вибачать). Багато з нас у стані гніву починають «пісочити» кохану людину на чому світ стоїть, згадуючи всі його минулі промахи та помилки. Ні в якому разі не з'ясовуйте стосунки в приступі злості – так ти ризикуєш зруйнувати їх.
Коли тебе охоплює злість, стримайся від доленосних рішень. Звичайно, принадно в розпал сварки кинути в обличчя чоловіку: «Все, завтра подаю на розлучення!». Але що ти будеш робити, якщо у відповідь він так же зло прокричить: «Ну і подавай!»?
![](http://psy.passion.ru/sites/passion.ru/files/content/images/s_article/48848/bodyimages/1109psy_1.jpg)
Говори повільно
Відгородити себе від абсолютно всіх потенційно конфліктних ситуацій неможливо, та і навіщо. У твоєму житті все одно будуть відбуватись події та з'являтись люди, які викликатимуть у тебе роздратування. Що ти можеш цьому протиставити? Вміння тримати психологічний удар, не втягуватися в конфлікт, керувати своїми емоціями. Припустимо, у тебе передбачається важка розмова, і ти відчуваєш, що під час неї можеш спалахнути. Спробуй наперед продумати всі «гострі» репліки опонента та відповіді на них тальки не уїдливі, а конструктивні.
Якщо тобі не вдалось уникнути спалаху гніву, нескладні дії допоможуть швидко скорегувати ситуацію та зняти напругу.
• Збільшити час: перш ніж вимовити відповідальну репліку,порахуй до десяти таким чином ти трішки пере фокусуєш свою увагу. Намагайся покинути зону конфлікту. Якщо вийти в іншу кімнату неможливо, хоча б відсунься від співбесідника, припини активно жестикулювати і взагалі, не поспішай. Давньоримський поет Публій Сір писав: «Ніде так не важливо зволікання, як в гніві».
• Сповільни темп мови, намагайся говорити тихим низьким голосом – грудний жіночий голос заспокоює.
• Визнач, в якій саме частині твого тіла знаходиться гнів. Твої емоції можуть проявлятись через стиснуті кулаки, зціплені зуби, напружену спину. Розслаб м'язи тіла – це допоможе заспокоїти думки.
Ці методи – дистанціювання, уповільнення темпу мови, плавні рухи – добре працюють також в ситуації, коли ти сама стала ціллю для роздратованої людини. Головне, що потрібно запам'ятати: якщо хтось зрива на тобі злість – намагайся не відповідати тим же.
![](http://www.endegor.com/pict/photo/pairs/2-6.jpg)
Зрозумій, ти проявляєш великодушність не стільки заради кривдника, скільки для власного душевного комфорту. Не дозволяй, втягувати себе в чужий негатив. Щоб нейтралізувати спалах гніву у співбесідника, спробуй пере фокусувати його увагу на щось приємне не дотикаючись предмету суперечки. Наприклад, повернувшись з запізненням додому, ти зустрічаєш розгніваного чоловіка. Замість того, щоб виправдовуватись і встрявати у лайку, скажи щось на зразок: «Давай я розігрію тобі вечерю (займемось сексом; ти покажеш мені новий фільм, який вчора скачав) і потім продовжимо». Повір, після таких слів його гнівний запал значно зменшиться.
В стані гніву не виконуй рутинну роботу: це посилить хвилювання. Вирушай на природу, танцюй до упаду, намалюй свої відчуття на папері – так ти спрямуєш енергію гніву в конструктивне русло.