Venividi все записи автора
Львів'яни завжди мали клопіт із міською каналізацією. Свого часу, створюючи надійну систему водовідведення, майстри середньовіччя не пошкодували навіть Полтви - єдиної більш-менш великої та повноводної ріки давнього Львова.
Але це було далекоглядне технічне рішення - страшні пошесті та епідемії минали місто.
![(590x217, 53Kb)](//img0.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/390/33390973_panorama.jpg)
Панорама старого Львова
Полтва формується в межах міста, з декількох менших приток. Найбільші з них Пасіка та Сорока.
Пасіка починається в Південно-Східній частині міста і збирає води з Цетнерівки, Пасік та Погулянки.
Сорока починається в Південно-Західній частині міста і формується з двох менших приток Вульки та Снопківська.
На початку ХХ століття, магістрат почав роботи з "перекриття" ріки Полтви в центрі міста.
Проект каналізації виконали інж. Кароль Помяновський та інж. Діонізі Хорват, а його реалізація триває донині. Перекриття частини русла Полтви і 60% деяких колекторів здійснює Державне водне управління, відповідно до фондів державної скарбниці...(Album inzynerow i technikow w Polsce, Lwow, 1931)
![(604x427, 87Kb)](//img1.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391083_karta.jpg)
Проект перекриття потоку "Сорока", 1885
![(532x699, 219Kb)](//img0.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391144_tunnel.jpg)
Роботи по перекриттю Полтви,1920
На 1870 рік довжина каналізації становила -15 км
На 1903 рік -54 км
На 1910 рік -82 км
Перед війною довжина кам'яних каналів становила - 1,7 км, цегельних - 0,9 км, бетонних - 142,9 км, бетонних труб - 20,9 км, відкритих каналів - 1,74 км.
![(335x252, 43Kb)](//img1.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391351_tunnel1.jpg)
Найбільш цікавий профіль колектора по руслу Полтви
![(335x252, 34Kb)](//img1.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391414_tunnel2.jpg)
Розвилка Полтви
![(335x252, 47Kb)](//img0.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391493_tunnel3.jpg)
![(335x252, 47Kb)](//img0.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391540_tunnel4.jpg)
Полтва насправді не тече під Оперним...вона тече правіше від нього, якщо стояти обличчям за течією.. І вона не тече в каналізаційних трубах!! - це шикарні колектори у формі параболи, чи арки… стара австрійська кладка... червона цегла і т.п. Хто був в цьому колекторі мене зрозуміє!-масштаби просто вражають...
![(335x252, 47Kb)](//img0.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391620_tunnel5.jpg)
Вхід в колектор
![(335x252, 64Kb)](//img1.liveinternet.ru/images/attach/c/0/33/391/33391679_tunnel6.jpg)
Старовинний непрохідний відвід,
(в таких місцях переховувалися під час війни)
На жаль, внаслідок тривалої експлуатації та дії агресивних середовищ, значна частина каналізаційних мереж Львова перебуває у незадовільному технічному стані.
Львівську каналізацію відремонтують коштом іноземців, які вкладатимуть в неї гроші. Львівській мерії вдалось переконати міста-побратими в тому, що чисті стічні води впливають і на них. Своє зацікавлення Львівською каналізацією вже висловив Дрезден.
Використані матеріали - з сайту infostore_org, та матеріали архіву Львівського офісу ІМР, підготував А. Копитін
http://www.mdi.org.ua/ukr/history/collectory.html